Backup danych firmowych. Niezbędne kopie zapasowe

Backup danych firmowych. Niezbędne kopie zapasowe

Backup danych firmowych czyli tworzenie kopii zapasowych to temat, którego nie warto odkładać na potem. Czy w Twojej firmie backupy wykonywane są regularnie i poprawnie? Przeczytaj jakich zasad przestrzegamy dbając o dane Klientów w KOMPLUS.

O tym, że należy tworzyć kopie zapasowe, czyli tzw. backup ważnych danych firmowych nie trzeba już przekonywać większości przedsiębiorców. Samo wyobrażenie sytuacji, że tracimy ważne pliki w związku z atakiem hackerskim, kradzieżą komputera czy zniszczeniem przekonują, że jest to konieczne. 

Obecnie tworzenie kopii danych nie tylko jest niezbędne, ale musi być skuteczne, a więc wymaga stałej kontroli i rozwoju.

W czasach, gdy praca zdalna stała się codziennością, a komunikacja i prowadzenie biznesu odbywa się za pośrednictwem Internetu tworzymy coraz więcej danych. Do grupy „ważnych” dodaliśmy również narzędzia umożliwiające współpracę i prowadzenie biznesu na odległość. Sklep internetowy, strony www, platformy chmurowe to też dane. Stale narastającym problemem są ataki cyberprzestępców, których działania  skupiają się na kradzieży lub szyfrowaniu danych dla okupu.   

Tworząc backup i przechowując kopie danych bardzo ważne jest przestrzeganie zasad, które zagwarantują nam, że kopia będzie bezpieczna i w razie potrzeby będziemy mogli z niej skorzystać.

  • powinniśmy trzymać trzy różne kopie danych
  • zalecamy tworzenie backupu na minimum dwóch różnych nośnikach pamięci; innych niż miejsce danych źródłowych
  • jedną z kopii należy oddzielić od drugiej. Róbmy backup u innego operatora. Jeśli korzystamy z serwera w siedzibie firmy wywieźmy kopię danych w bezpieczne miejsce
  • wykonuj go z taką częstotliwością, aby odzyskane po awarii dane pozwoliły Ci płynnie wrócić do codziennej pracy. Miej przygotowany „disaster recovery plan” czyli plan przywrócenia środowiska IT do działania po awarii
  • wybieraj nowoczesne i bezpieczne rozwiązania. Ważny jest sposób tworzenia backupów i ich przechowywania np. sprawdzone Datacenter, wykorzystywane aplikacje do tworzenia kopii, zewnętrzne nośniki danych zabezpieczone hasłem, korzystanie z rozwiązań wielochmurowych
  • testuj wykonane backupy pod kątem możliwości przywrócenia z nich danych

W oparciu o powyższe zasady, w KOMPLUS wdrożyliśmy i stosujemy procedurę, która zabezpiecza dane naszych Klientów na kilku poziomach.

Przed wdrożeniem standardowej procedury backupu danych, analizujemy potrzeby firmy i dostosowujemy zabezpieczenia do potrzeb i typu działalności Przedsiębiorstwa.
Podstawą jest zasada 3-2-1 to znaczy „mieć 3 kopie, 2 na różnych nośnikach, 1 kopia zapasowa na zewnątrz firmy„. W przypadku utraty danych wdrożone działania pozwalają na odtworzenie potrzebnych danych z dodatkowych kopii.

Według raportów co sekundę na jednego człowieka powstaje 17 MB danych (DOMO). Analiza ataków ransomware przeprowadzona przez Coveware w drugim kwartale 2019 r. dowodzi, że szkodliwe oprogramowanie powoduje średnio 9,6 dnia przestoju. Firmy tracą przy tym ok. 8% danych (Coveware).

Zadbaj o dane na poważnie!


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

BARTOSZ BŁĄDEK
Kierownik projektów IT

+48 509 237 020

bbladek@komplus.pl