Wi-Fi w hali produkcyjnej

Wi-Fi w hali produkcyjnej

Wifi w hali umożliwia pracę z urządzeniami mobilnymi, na terenie całego przedsiębiorstwa, z nieprzerwanym dostępem do sieci. Rozwiązuje problem dostępu do sieci w miejscach, gdzie nie ma możliwości poprowadzenia kabli Ethernet lub jest to bardzo kosztowne.


Sieć Wi-Fi stała się standardem w naszych domach, przestrzeni publicznej i biurach. Właściciele firm coraz częściej decydują się na instalację wewnętrznej sieci Wi-Fi również w halach magazynowych czy produkcyjnych, w których jeszcze do niedawna za rozwiązanie zapewniające poprawny przepływ danych był uznawany Ethernet, czyli sieć przewodowa.

 

Co przekonuje przedsiębiorców do rozwiązania bezprzewodowego?

Przede wszystkim fakt, że coraz więcej nowoczesnych urządzeń i maszyn dostępnych na rynku pozwala, na łączenie się z siecią za pomocą Wi-Fi. Dzięki temu, można korzystać z nich bez ograniczeń na całej powierzchni hali.

Zastosowanie sieci bezprzewodowej daje bardzo dużą elastyczność. Pracownicy mogą łączyć się do sieci gdziekolwiek są. Czy to przy biurku, czy pomiędzy regałami magazynowymi, czy w pomieszczeniu socjalnym. W każdym z tych miejsc mają szybki i nieprzerwany dostęp do zasobów firmowych takich jak: stany magazynowe, monitorowanie dostaw, monitoring hal i wiele innych.

Kolejnym argumentem za siecią bezprzewodową jest jej relatywnie niski koszt w porównaniu do praktycznie nieograniczonej możliwości rozbudowy. Zakup kolejnej maszyny, kamery IP, komputera nie wymaga prac związanych z kładzeniem kilometrów dodatkowych przewodów. Przedsiębiorcy nie ograniczają plączące się kable i kończące się miejsce w switchu.

Największy projekt sieci, którą wykonaliśmy dla naszego Klienta to WiFi na 6500 mkw powierzchni produkcyjno-użytkowej. Stabilną bezprzewodową sieć wewnętrzną otrzymaliśmy stosując odpowiednie urządzenia Access Point, dostosowane do miejsca instalacji. Inne na otwartych powierzchniach, inne w miejscach zanieczyszczonych, a inne w chłodniach i mroźniach. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu punktów dostępu wykluczyliśmy martwe pola na terenie przedsiębiorstwa. Urządzenia mogą być wygodnie wykorzystywane na całym terenie przełączając się między poszczególnymi AP bez utraty dostępu do sieci. Pozwala to na stałą komunikację z serwerem, do którego przesyłane są dane z urządzeń pracujących na terenie zakładu.

 

Kiedy warto zastosować sieć WiFi na terenie hali przemysłowej?

  • gdy w firmie wykorzystywane są urządzenia bezprzewodowe np. kolektory, czytniki, notebooki
  • firma planuje modernizację parku maszynowego, przybywa urządzeń/maszyn
  • przedsiębiorstwo korzysta z wynajętych powierzchni magazynowych, które nie posiadają odpowiedniej infrastruktury IT, a ułożenie okablowania jest niemożliwe lub utrudnione
  • urządzenia ustawione są w miejscach, do których ciężko dociągnąć przewód np. na środku hali
  • powierzchnia hali jest na tyle duża, że podłączenie wszystkich urządzeń do sieci przewodowej będzie bardzo kosztowne i trudne technicznie
  • tworzone są stanowiska tymczasowe, na czas wzmożonej pracy (wypożyczone maszyny lub urządzenia, miejsca pracy dla pracowników sezonowych)


Zobacz także:
Obsługa informatyczna Warszawa