Backup danych w chmurze

Backup danych w chmurze

Backup danych do chmury to nowoczesne rozwiązanie i niezawodny sposób bezpiecznego przechowywania kopii zapasowych. Upraszcza proces tworzenia kopii danych i skraca czas odzyskiwania utraconych plików.


O tym, że należy tworzyć kopie zapasowe, czyli tzw. backup ważnych danych firmowych nie trzeba już przekonywać żadnego przedsiębiorcy. Samo wyobrażenie sytuacji, że tracimy ważne pliki w związku z atakiem hackerskim, kradzieżą komputera czy zniszczeniem przekonują, że jest to konieczne.


Należy jednak pamiętać, że tworząc backup i przechowując kopie danych bardzo ważne są dwie zasady, które zagwarantują nam, że nasza kopia danych będzie bezpieczna i w razie potrzeby będziemy mogli z niej skorzystać.

Po pierwsze wykonujemy backup na minimum dwóch różnych typach pamięci. Po drugie jedna z kopii jest przechowywana w bezpiecznym miejscu poza biurem.

Dotychczas oznaczało to fizyczne wywożenie jednej z kopii do innego bezpiecznego miejsca. W tym momencie bezpiecznym miejscem poza biurem stała się chmura. W naszej praktyce skorzystaliśmy z możliwości przechowywania kopii zapasowych w chmurze wykorzystując narzędzie Veeam Backup & Replication do backupu serwerów zarówno fizycznych jak i wirtualnych. U naszego klienta narzędziem tym zapewniamy bezpieczeństwo 30 maszyn wirtualnych.

Aby wzmocnić bezpieczeństwo backupów tworzonych standardowo, zautomatyzowaliśmy proces tworzenia backupu offline. W tym celu zastosowaliśmy usługę Veeam Cloud Connect hostowaną przez OVH. Po zamówieniu usługi u providera konfigurujemy ją jako dodatkowe repozytorium backupowe i kierujemy tam nasze backupy. Od tego momentu backupy wykonywane są automatycznie a wskazany pracownik informowany jest o wykonanym backupie mailowo. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy także bieżący dostęp do kopii zapasowych tam przechowywanych. Veeam Cloud Connect widoczny jest w konsoli jako lokalne miejsce przechowywania, a proces odzyskiwania odbywa się bardzo szybko – identycznie jak przy kopii lokalnej. Należy jednak pamiętać że takie rozwiązanie wymaga solidnego łącza w obie strony.

 


Outsourcing IT, Obsługa informatyczna Firm – zobacz więcej