Informatyk na etacie czy outsourcing IT?

Informatyk na etacie czy outsourcing IT?

W dzisiejszych czasach ciężko prowadzić biznes bez komputera. A wszędzie tam, gdzie korzystamy z oprogramowania i sprzętu potrzebny jest od czasu do czasu fachowiec,  który pomoże w przypadku awarii, skonfiguruje sprzęt, doradzi jak zadbać o bezpieczeństwo danych.

 

Wiele małych i średnich firm zastanawia się jak rozwiązać kwestie wsparcia IT, aby w potrzebie mieć szybki dostęp do specjalisty. Rozwiązania są dwa: zatrudnienie własnego informatyka lub skorzystanie z zewnętrznej firmy, takiej jak KOMPLUS, oferującej kompleksowe usługi informatyczne (outsourcing IT).

 

Podejmując decyzję warto zwrócić uwagę na kilka aspektów powyższych rozwiązań.

 

Koszty

Pracownik: koszt zatrudnienia (pensja, składki), przygotowania stanowiska pracy i sprzętu do pracy.

Niezależnie od tego czy, Twoja firma to kilka komputerów z oprogramowaniem biurowym czy już mała sieć IT, zatrudniasz pracownika na pełny etat, niezależnie od tego czy będzie miał co robić czy nie.

 

Outsourcing IT: stały abonament za obsługę, ustalony zgodnie z potrzebami firmy. Ustalając warunki umowy możesz zdecydować czy potrzebujesz wizytę serwisową raz w miesiącu czy częściej. Niezależnie od tego, zawsze możesz liczyć na reakcję i pomoc w przypadku awarii.

 

Elastyczność i ciągłość usług

Pracownik: musisz liczyć się z tym że pracownik ma prawo do urlopu, może też pójść na zwolnienie, w czasie jego nieobecności zostajemy bez pomocy.

Outsourcing IT: firma zapewnia zastępstwo na czas nieobecności opiekuna IT, może też skierować do pomocy dodatkowego pracownika równolegle, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli potrzebujesz zamówić dodatkowy serwis lub zmienić warunki abonamentu, to tylko kwestia zgłoszenia potrzeb i ustalenia opłaty za dodatkowy czas serwisanta.

 

Jakość obsługi

Pracownik: trudno wybrać odpowiednią osobę na stanowisko informatyka, nie znając się na zagadnieniach IT. Jeśli zatrudniony pracownik nie spełnia dobrze powierzonych zadań, jego wymiana wiąże się z poświęceniem czasu na proces rekrutacji i wdrożenie nowej osoby

Outsourcing IT: jakość obsługi nadzoruje firma informatyczna. Kontroluje czy usługi są wykonywane zgodnie z umową, wprowadza działania naprawcze, w tym odpowiada za zmianę pracownika serwisu jeśli jest taka konieczność

 

Bezpieczeństwo wiedzy

Pracownik: powierzamy wiedzę o infrastrukturze IT jednej osobie, która odchodząc zabiera tę wiedzę ze sobą

Outsourcing IT: wiedza o systemie IT Klienta jest powierzona firmie.  Każdy Klient ma swoją „kartotekę”  ze specyfikacją techniczną, a po każdej wizycie serwisant raportuje wykonane zadania. W przypadku odejścia pracownika, zwolnienia, urlopu, osoba zastępująca dostaje pełny pakiet informacji o firmie do której jedzie na wizytę serwisową lub naprawia awarię.

 

Szeroka wiedza

Pracownik: nie posiadając wiedzy IT, nie jesteśmy w stanie ocenić działań zatrudnionej osoby. Musimy zawierzyć umiejętnościom i doświadczeniu pracownika.

Outsourcing IT: w firmie Klient może liczyć nie tylko na informatyka (pracownika help-desk) ale również zaplecze programistyczne, wiedzę administratorów, wiedzę prawniczą, doradztwo IT.

Pracownik firmy outsourcingowej obsługuje zazwyczaj kilka firm – to gwarantuje świeże spojrzenie na firmę, generuje nowe pomysły, zdobywa doświadczenie od innych klientów. Może skonsultować się z innymi informatykami – współpracownikami.

 

Zobacz także: Usługi informatyczne Warszawa