Podstawowe zasady bezpiecznych zakupów w Internecie

Podstawowe zasady bezpiecznych zakupów w Internecie

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jest to czas intensywnych poszukiwań prezentów i zakupów, również w Internecie. Nasi specjaliści przedstawiają podstawowe zasady bezpiecznych zakupów w Internecie. Zachowaj ostrożność i nie daj się okraść.

Szukając cenowych okazji zachowajmy zdrowy rozsądek i zwracajmy uwagę na szczegóły, które mogą wskazywać na to, że sklep internetowy nie jest wiarygodny lub nie posiada podstawowych zabezpieczeń, gwarantujących naszym danym bezpieczeństwo.  Czas przedświątecznego rozkojarzenia i zabiegania wykorzystują również hakerzy podsyłając niebezpieczne maile i sms-y z fałszywymi aplikacjami do płatności. Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, które pomogą zminimalizować niebezpieczeństwo utraty pieniędzy i danych podczas zakupów.

10 podstawowych zasad bezpiecznych zakupów w Internecie

  1. Sprawdzaj opinie o sprzedawcy. Sprawdź w sieci jak jest oceniany przez klientów.
  2. Sprawdzaj dane kontaktowe sprzedawcy. Brak numeru telefonu, adresu e-mail lub adresu firmy na stronie www powinien być sygnałem ostrzegawczym.
  3. Zapoznaj się z regulaminem i zasadami zwrotów.  Pamiętaj, że prawo daje Ci możliwość zwrotu zakupionych towarów w 10 dni od zakupu. Upewnij się, że sprzedawca nie będzie tego utrudniał zapisami w regulaminie.
  4. Uważaj na podejrzane oferty – przed świętami pojawiają się sklepy internetowe, które kuszą okazyjnymi cenami lub zachęcają do udziału w konkursach, obiecując nagrody w postaci bonów podarunkowych. Zazwyczaj ich celem jest kradzież pieniędzy lub danych.
  5. Wybieraj znane i sprawdzone sklepy oraz platformy zakupowe, ponieważ mają wdrożone procedury bezpieczeństwa oraz są wiarygodne.
  6. Sprawdzaj, czy strona internetowa sklepu gwarantuje bezpieczne połączenie (ma certyfikat SSL). Zwróć uwagę aby w przeglądarce adres witryny zaczynał się od https:// i wyświetlał się znak kłódki. 
  7. Zakładając konto w sklepie internetowym wymyślaj długie i niepowtarzalne hasło (minimum 8 znaków, używaj duże i małe litery, znaki specjalne np.#!%, cyfry):
  • Unikaj haseł, które łatwo powiązać z publicznymi informacjami o Tobie
  • (imię, nazwisko, data urodzenia)
  • Do każdego konta ustal inne, niepowtarzalne hasło.
  • Dla ułatwienia korzystaj z managerów haseł np. KeePass XC.
  • Włącz uwierzytelnienie dwuskładnikowe, tam gdzie jest to możliwe.

8. Uważaj na groźne wiadomości email i sms-y związane z przesyłkami.  Ataki nasilają się w świątecznym szczycie zakupowym. Jeśli otrzymałeś podejrzaną wiadomość, nie otwieraj żadnych załączników, nie pobieraj aplikacji.
9. Podejrzewasz, że ktoś włamał się na twoje konto w sklepie internetowym, zmień hasło i zakończ wszystkie aktywne sesje.
10. Padłeś ofiarą oszustwa – powiadom bank – jeśli wykonałeś operację bankową za pomocą oszukanego linka lub ściągnąłeś złośliwą aplikację, natychmiast zadzwoń do banku i poinformuj o sytuacji.

Pobierz nasz poradnik, powieś w widocznym miejscu w pracy i w domu – Zasady bezpiecznych zakupów w Internecie